#2017-12-05 22:34:54 

FionaXXL

Użytkownik

Witam, tak jak w temacie, chciałam zapytać kiedy z mocy prawa wygasa prokura w spółce z o.o. i na jakich zasadach odpowiadają prokurenci w spółce?
#2017-12-06 01:27:30 

Brzdąc

Użytkownik

Chodzi o wygaśnięcie prokury czy jej odwołanie? Generalnie prokura jest uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego i oczywiście w poszczególnych rozdziałach KSH przypisanych do konkretnego modelu spółki. Także prosze uściślić.
#2017-12-06 03:49:03 

FionaXXL

Użytkownik

mamy ustanowionego prokurenta w spółce z o.o., obecnie grozi nam likwidacja, w sumie wychodziłoby na to, ze wszystko przez decyzje podejmowane przez prokurenta. Więc może chodzić i o jego odwołanie i o wygaśnięcie prokury.
#2017-12-06 05:54:13 

Dobra

Użytkownik

To poważna sprawa w takim razie. Prokura w spółce z o.o. to specjalny rodzaj pełnomocnictwa i daje szeroki zakres działań osobie wpisanej do KRS jako prokurent. W tej kwestii mogę odesłać cię do tego artykułu http://podatkiwspolce.pl/prokura-w-spolce-z-o-o/. Jest tam fragment o odwołaniu prokury, wystarczy tylko poinformowac o tym KRS, prokurent zostanie wykreślony z rejestru i nie będzie mógł już się powoływać na udzielone pełnomocnictwo.
#2017-12-06 07:22:25 

Zamek

Użytkownik

Mogę tylko współczuć takiej sytuacji. Przede wszystkim to sp. z o.o. ma osobowość prawną, więc za zaciągnięte zobowiązania odpowiada swoim własnym majątkiem (chyba że jest to sp. z o.o. w organizacji - wówczas wygląda to trochę inaczej). Natomiast jesli egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wówczas odpowiedzialność ponoszą członkowie zarządu (299 KSH), która to odpowiedzialnośc jest rozszerzona na likwidatorów. Natomiast o prokurencie nic mi nie wiadomo. Mogę podpowiedzieć że bezpieczniej byłoby się zgłosić do specjalisty, wiem że Pani Magdalena Boć zajmuje się prawem podatkowym i spółek handlowych. Może warto rozważyć konsultację kiedy przepisy są niejasne.
#2017-12-06 09:14:59 

FionaXXL

Użytkownik

Kwestie konsultacji zależą od zarządu. Ja chciałam wiedzieć po prostu na co się nastawiać i jestem przerażona.
#2017-12-06 09:31:05 

Zamek

Użytkownik

No cóż, prokura bardzo ułatwia sprawę w prowadzeniu spółki, ale też czasem komplikuje. Zwłaszcza dla członków zarządu, bo wspólnicy to tylko dywidendy wyczekują, nie odpowiadając za nic. Chociazktos na ten majątek spółki musiał wkłady wnieść, więc..
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015